Most common mistakes of managing virtual teams

Nejčastější chyby při řízení virtuálních týmů

Má-li tým složený z lidí pracujících na dálku přinášet očekávané výsledky, potřebuje silného a schopného manažera. Ve virtuálním týmu platí ještě více než v tom klasickém, že právě manažer odpovídá za včasně dokončené a kvalitní produkty, služby a projekty. Členové virtuálního týmu od něj potřebují silnou důvěru a také podporu. Jak to zjistit? Dávejte si pozor na nejčastější chyby manažerů virtuálních týmů, na které upozornil nedávný článek na serveru HR Zone.

1. Nedostatečná aktivita manažera

Manažer virtuálního týmu musí pravidelně komunikovat se členy svého týmu na všech úrovních. Nemůže předpokládat, že všichni správně chápou své úkoly a cíle. Musí být připraven odpovídat na dotazy a průběžně sledovat vývoj plnění úkolů.

2. Stagnace týmu

Členové virtuálního týmu potřebují jasné odpovědnosti a jasné termíny pro plnění svých úkolů. Pokud někdo přesně neví, co a do kdy má udělat, začíná stagnovat a může ohrozit celý projekt. Také manažer musí vědět, co a v jakých termínech má kontrolovat.

3. Upřednostňování technologií před lidmi

Dobrý manažer virtuálního týmu nezapomíná, že pro něj nepracují jen stroje, ale především lidé. Měl by s nimi pravidelně komunikovat alespoň po telefonu, aby vzájemně slyšeli své hlasy a mohli si osobně popovídat o společné práci. Spoléhat pouze na technologie nestačí.

4. Favorizování oblíbených pracovníků

Často se stane, že manažer zná osobně jen některé členy svého týmu nebo si některé dokonce sám vybral. Těm věří a jelikož mu chybí osobní kontakt s ostatními, má tendenci je upřednostňovat. Věřit jen někomu se ale nevyplácí. Každý virtuální manažer by měl mít k dispozici nástroj, jak hodnotit výkonnost všech členů svého týmu objektivně. Měl by také komunikovat se všemi a rozdělovat úkoly systematicky.

5. Nedostatečná komunikace

Pokud ve virtuálním týmu chybí komunikace, nelze dosáhnout ničeho. Komunikace musí být mnohem častější a lépe zacílená než v klasickém týmu. Manažer by měl mít připravený komunikační plán, který bude obsahovat nástroje pro řešení konfliktů, postupy pro delegování úkolů či společný kalendář. Měl by jasně stanovit odpovědnost pracovníků za udržování vzájemné komunikace a postupy pro předávání hotových úkolů.

-kk-

Most common mistakes of managing virtual teams

A team consisting of people working remotely needs a strong and capable manager in order to deliver the expected results. A manager who can be responsible for the timely completion of projects, delivery of services, and high quality of products is even more important for a virtual team than a traditional one. The members of a virtual team need to feel trust as well as support from him. How can a manager provide it? Beware of the most common mistakes of virtual teams' managers as highlighted in a recent article on the HR Zone website.

1. Insufficient manager activity

Managers of virtual teams must regularly communicate with their team members at all levels. They cannot assume that all team members properly understand their tasks and objectives. They must be prepared to answer questions and continuously monitor the progress in fulfilling the tasks.

 

2. Stagnation of the team

Virtual team members need clear responsibilities and clear deadlines for their tasks. If they do not know exactly what they should do and when, they begin to stagnate and may jeopardize the entire project. Manager must also know what and when to check.

3. Preferring technology over people

A good virtual team manager does not forget that there are not only machines, but people, working for him. He should regularly communicate with them over the phone so that they can hear each other's voices and talk about work-related issues personally. Relying on technology alone is not enough.

4. Favoring some workers

It often happens that the manager personally know only some members of his team or that he chooses only some of them. He trusts these people and, since he lacks personal contact with the others, tends to favor them. Trusting only some people may backfire. Each virtual team manager should have a tool to evaluate the performance of his team members objectively. He should also communicate with everybody and distribute tasks systematically.

5. Insufficient communication

If there is not enough communication in a virtual team, the team can't achieve anything. Communication needs to be frequent and better targeted than in traditional teams. The manager should have a communication plan prepared, including tools for conflict resolution, procedures for delegating tasks and a common calendar. The plan should also clearly define workers' responsibilities for maintaining mutual communication and procedures for delivering completed tasks.

-kk-

    Zdroj: HR Zone - britský portál zaměřený na lidské zdroje