Zatočte se špatnými návyky jednou provždy: Jak se konečně zbavit zlozvyku

Každý člověk má nějaký špatný návyk. Je to naše přirozenost. Bohužel, pokud ale se svými zlozvyky nic neděláme, mohou mít v dlouhodobém měřítku vysoce negativní dopad na náš osobní život, na naše zdraví i na náš kariérní rozvoj. Zvyk je ale železná košile a odbourat se zlozvyků nikdy není úplně jednoduché. Zde je detailní návod, jak krok po kroku se zlozvykem navždy skoncovat.

Tento text vychází z článku na LinkedIn Pulse.

V prvé řadě své zlozvyky identifikujte

Prvním krokem je samotná identifikace zlozvyků, což nemusí být tak lehké, jak se zdá. Zamyslete se nad tím, co je jádro problémů, kterým musíte čelit, a které vaše zvyky mají tyto problémy na svědomí.

Určete, jakých cílů chcete dosáhnout

Jaké jsou vlastně vaše cíle? Chcete eliminovat zvyk úplně, nebo jej omezit? Lze nějak váš cíl vyjádřit exaktně, číselně? Vždy se lépe postupuje podle systému, než naslepo.

Změny zavádějte postupně

Nepřekopejte celý váš život najednou. Postupujte po krocích a teprve když se vám podaří udělat jednu drobnou změnu, pokračujte dále. Jestliže se budete snažit udělat všechny změny hned a najednou, mnohem pravděpodobněji to celé skončí nezdarem.

Vymyslete, čím zlozvyk nahradíte

Před samotnou změnou si rozmyslete, co místo zlozvyku budete dělat. Pokud necháte místo zlozvyku jen prázdné místo, může se vám snadno stát, že do něj sklouznete znovu. Lidé často dělají tu chybu, že se příliš soustředí na to, co nedělat, a nemají žádný plán na to, čím zlozvyk nahradí.

Buďte v kontaktu s někým, komu důvěřujete

Ve více lidech se to lépe táhne. Pokud to se změnou ve vašich zvycích myslíte vážně, měli byste se o dané problematice s někým bavit a průběžně sledovat váš vývoj. Ať už se bude jednat o kolegu, známého, člena rodiny nebo i profesionálního kouče.

 

-mm-

Zdroj: LinkedIn Pulse - blogovací platforma sociální sítě LinkedIn

Jak začít Selflearning používat?

Abyste měli jistotu, že Selflearning funguje, máme pro vás ukázkovou variantu na měsíc zdarma.

Vyzkoušet zdarma
Průběžně sledujete trendy a vývoj v oblastech, které vás zajímají
Získáváte návody a tipy, které jsou ihned využitelné v praxi
Vzdělávat se můžete na pracovišti i z domova