Jak překonat strach z neúspěchu

Všimli jste si někdy, že mnoho velmi úspěšných lidí nemá často žádné speciální dovednosti, znalosti nebo genialitu, které by je k úspěchu předurčovaly? A že to hlavní, co je odlišuje od těch méně úspěšných, je především sebevědomí a schopnost přesvědčit lidi ve svém okolí o své pravdě, dovednostech a kompetenci? Mnoho lidí by se mohlo stát skvělými manažery, ale chybí jim k tomu jediné. Překonání strachu z neúspěchu. Jak nenechat tento strach, většinou neopodstatněný, aby zhatil vaši pracovní kariéru?

Mějte na paměti, že strach z neznámého je zcela přirozený

Proč se vlastně bojíme neúspěchu? Jak uvádí příspěvek na blogu Briana Tracyho, důvodem je strach z neznámého. Lidská psychika je přirozeně naprogramovaná tak, že se cítíme dobře ve statusu quo. V tom, jak jsou věci teď, protože neznámo skýtá i potenciální nebezpečí. Prvním krokem k překonání strachu z neúspěchu a k získání sebevědomí je tedy uvědomění, že strach z neznámého je přirozený, ale že jej můžeme překonat, pokud se tak rozhodneme.

Vizualizujte si úspěch

Dalším psychologickým trikem, který vám pomůže nenechat se paralyzovat myšlenkami na neúspěch, je představovat si úspěch. Vizualizujte si, jaké to bude, až dosáhnete toho, čeho chcete. Vezměte jako fakt, že jste úspěchu již dosáhli, a zkuste se vůbec nepozastavovat nad tím, že byste měli neuspět.

Sepište si své úspěchy a objektivní dovednosti

Za strachem z neúspěchu stojí často nízké sebevědomí nebo projevy tzv. syndromu podvodníka. Lidé se často nechají těmito myšlenkami natolik pohltit, že zapomínají na vše, co se jim naopak objektivně povedlo. Zkuste tento princip zvrátit a sepište si, v čem jste objektivně dobří, co se vám v životě povedlo a co vás činí jedinečnými. Sami možná budete překvapeni, na kolik úspěchů ve svém životě můžete být hrdi.

Berte dílčí neúspěchy a odmítnutí jako příležitost

Cesta k úspěchu je dlážděna dílčími neúspěchy. Legenda tvrdí, že Colonel Sanders, jehož obličej zdobí logo KFC, byl se svým receptem na smažené kuře a na koncept nového řetězce rychlého občerstvení odmítnut celkem. 1009x předtím. A teprve poté se z KFC stal nejdříve národní, a poté mezinárodní hit. A komik Bill Burr, který je aktuálně jedním z nejuznávanějších a nejlépe placených stand-up komiků v USA, sám tvrdí, že byl na začátku své kariéry soustavně několik let vypískáván z pódia. Z neúspěchů se tedy nesmíte zhroutit. Berte je jako příležitost a nenechte dílčí neúspěchy, aby ochromily vaší další cestu za úspěchem.-mm-

Zdroj: BrianTracy.com - blog předního světového odborníka na rozvoj lidského potenciálu a osobní efektivity

Jak začít Selflearning používat?

Abyste měli jistotu, že Selflearning funguje, máme pro vás ukázkovou variantu na měsíc zdarma.

Vyzkoušet zdarma
Průběžně sledujete trendy a vývoj v oblastech, které vás zajímají
Získáváte návody a tipy, které jsou ihned využitelné v praxi
Vzdělávat se můžete na pracovišti i z domova