Humor jako tmel týmu: 4 tipy, jak vytvářet zábavné pracovní prostředí

Smích a humor jsou věci, které lidem často pomáhají překonat i ty nejtěžší překážky. Pokud bychom brali vše vážně, brzy bychom ztratili motivaci a pozitivní přístup. Humor je proto nedílnou součástí týmové práce. A manažer, který umí humor a zábavu úspěšně implementovat do práce svých podřízených, může pomoci týmu nejenom odlehčit i kritické situace, ale i zvýšit produktivitu a spokojenost všech zaměstnanců. Zde jsou tedy čtyři, jak i vy můžete z pozice manažera vytvořit zábavné pracovní prostředí.

Neformální pátky

Pátky bývají samy o sobě méně formálními než zbytek týdne. Jak uvádí Business2Community, jedná se o ideální dny, kdy můžete zavést například neformální dress-code. Nebo můžete jít ještě o krok dál a udělat třeba na každý pátek pravidlo, co si má každý obléct. Například můžete jeden týden mít, že každý má mít na sobě něco žlutého. Další pátek by měl každý na sobě kus oblečení starší než 15 let. A podobně. Fantazii se meze nekladou

Team-buildingové aktivity

Nepodceňujte důležitost socializace mezi pracovníky. A ideálními příležitostmi k socializace jsou různé team-buildingové aktivity. Ty vytváří samy o sobě řadu humorných situací. Tyto aktivity mohou být malé a krátké (například společný oběd), nebo i velké a dlouhé (například společně strávený víkend na chalupě).

Týmové rituály

Každý tým si postupně vytvoří určité zvyklosti, návyky a rituály. Ty byste se měli snažit z pozice manažera udržovat, rozvíjet a hýčkat. Některé tyto rituály mohou být už v základu humorné. Když například má některý člen týmu narozeniny, zbytek týmu se může snažit mu vždy sehnat co možná nejkýčovitější, nejodpornější papírové přání k narozeninám.

Gamifikace práce

Gamifikace označuje zapojování herních prvků do určité činnosti. Gamifikace práce pak může vypadat jako například tabule v kanceláři, kde si obchodníci ke svým jménům píší uzavřené obchody. A kdo má na konci týdne nejvyšší částku, tomu musí ostatní kolegové zazpívat nějakou píseň. Nebo něco podobného. Dobře udělaná a zdravá (tedy nikoliv přehnaná nebo příliš konkurenční) gamifikace slouží nejenom k motivaci pracovníků, ale i k všeobecné zábavě celého týmu.

 

-mm-

Zdroj: business2community.com - online komunita pro manažery a podnikatele

Jak začít Selflearning používat?

Abyste měli jistotu, že Selflearning funguje, máme pro vás ukázkovou variantu na měsíc zdarma.

Vyzkoušet zdarma
Průběžně sledujete trendy a vývoj v oblastech, které vás zajímají
Získáváte návody a tipy, které jsou ihned využitelné v praxi
Vzdělávat se můžete na pracovišti i z domova